Mish role me perime

Perberesit:

  •  600 gr mish vici
  •   1 karrote
  •   1 kercell selino
  •   1 qepe
  •   100 gr bizele
  •   200 gr kerpudha te perziera
  •   60 gr proshute
  •   vere e bardhe
  • kripe piper

Pergatitja:

Perimet ne copa skuqini ne nje tigan per 15 minuta, rregullojini me pak kripe. Mishin hapeni dhe rriheni, hidhini kripe dhe piper, shtroni proshuten dhe perimet. Mblidheni ne forme roleje, dhe mbeshtilleni me rrjeten per gatime. Skuqni ne vaj ne te gjitha anet, shuajini me vere, hidhini pak uje ose leng mishi. Hidhini ereza, futini ne tenxhere me presion dhe gatuajini per rreth nje ore. Pritini ne feta pasi te ftohet. Servireni te sperkatur me lengun e vet.

Article Tags:
Article Categories:
Receta me mish viqi

Comments

Don't Miss! random posts ..