Mish qingji me domate

Perberesit:

– 4 luge vaj ulliri
– 1 qepe , 1 karot , 1 kercell selino te grira holle
– 2 thelpinje hudher te grire holle
– 1 luge spec djeges i grimcuar
– 120 gr pershut e prere ne kube
– 1 kg.kofshe ose shpatull qengji ne copa
– kripe e piper i zi sipas deshires
– 150 ml.vere e bardhe
– 1/2 kg. domate te pjekura te qeruara dhe te prera ne copa

Pergatitja:

Ne nje tenxhere te madhe , ose me mire vorbe balte nxehni vajin dhe skuqni qepen , karoten kercellin e selinos , hudhren ,majdanozin , specin dhe pershuten , ne zajrr te plote .Kur qepa dhe proshuta te kene marre ngjyre hidhni edhe mishin dhe lereni ne zjarr per 7-8 min.duke e perzier vazhdimisht .Hidhni kripe e piper , shtojini veren dhe kur te avulloje , shtojini edhe domatet. Verini kapakun dhe lerini te ziejne ne zjarr te avashte per 1 ore duke hedhur pak uje te nxehte . Sherbehet e nxehte

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..