Mish qengji me perime

Mish qengji me perimePërbërësit:

– 700 gr mish qengji,
– 300 gr patate,
– 3 kunguj,
– 1 patëllxhan,
– 100 gr karota,
– majdanoz,
– vaj ulliri,
– gjalpë,
– trumzë,
– kripë.

Përgatitja:

Vini mishin e qengjit në një enë me pak vaj, trumzë, kripë dhe piper, skuqeni pak, në të njëjtën kohë në një enë tjetër vini perimet pasi t’i keni prerë në copa me pak gjalpë, kripë, piper dhe pak majdanoz. Më pas bashkoni mishin me perimet dhe futini në furrë në temperaturë 180’C duke e kthyer herë pas here për të garantuar një pjekje homogjene. Kur mishi i qengjit do të jetë i butë nxirreni jashtë dhe vëreni sipër perime.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..