Mish qengji me makarona

receta gatimi per pergaditjen e mish qengjit me makarona

receta gatimi per pergaditjen e mish qengjit me makaronaNevojitën:

 • Mish qengji, 1 kofshë,
 • Vaj për skuqje, 2 lugë gjelle dhe një lugë për salcën,
 • Qepë të thata, 4 copë,
 • Karota, 3 copë,
 • Selino, 2 degëza,
 • Domate, 2 copë,
 • Sallam, 150 gram,
 • Gjalpë, 2 lugë gjelle,
 • Kërpudha, 150 gramë,
 • Verë e kuqe , 500 mililitra,
 • Salcë domatesh, 400 gramë,
 • Kripë, majdanoz, sipas dëshirës,
 • Makarona,
 • koncentrat supe për 600 mililitra.

Përgatitja:

Skuqeni mishin nga të gjitha anët derisa të marrë një ngjyrë të këndshme ari. Qepën, erëzat, domatet e sallamin grijini hollë dhe skuqini për 15 minuta, duke i trazuar vazhdimisht. Pastaj hidhni verën, salcën e domateve dhe gjithë perimet e kërpudhat. Zieni për 10 minuta në lëngun e perimeve. Hidhni atje 150 gramë makarona. Ziejini.

Mishin e skuqur mbulojeni me kapak dhe futeni në furrë në 170 gradë. Lëreni derisa të përgatitet përfundimisht. Në fund, priteni në copa dhe servireni me makaronat dhe perimet e ziera së bashku, duke e zbukuruar me majdanoz.

Article Tags:
·
Article Categories:
Receta me mish viqi

Comments

Don't Miss! random posts ..