Mish pule me vezë e limon

Receta gatimi per pergaditjen e mishit te pules me veze e limon

Receta gatimi per pergaditjen e mishit te pules me veze e limonPërgaditja për 6 përsona:

 • 1,5 kg mish pule,
 • 3 qepë mesatare të prera trashë,
 • 12 kërpudha të prera në feta,
 • 1,2 kg kunguj të freskët të prera në copa,
 • lëngë të gjysmë limoni,
 • 1 l lëng mishi,
 • kripë dhe piper.
 1. Për vezët dhe limonin: 2 vezë, lëng të gjysmë limoni, 1,5 lugë të korn-flaur.
 2. Vendosni tenxheren me pulën në zjarr mesatar. Shtoni qepët dhe kërpudhat, shtoni dhe kungujt e freskët. Hidhni kripën dhe piperin.
 3. Hidhni lëngun e limonit, 2 filxhanë ujë dhe kubikun e lëngut të mishit dhe e zini gjellën në zjarr për 30-40 minuta.
 4. Rrihni vezët. Shkrini në lëngun e limonit korn-flaur dhe këtë përzierje e hidhni tek vezët me limon duke mos pushuari së rrahuri.
 5. Hidhni tek vezët me limon disa lugë nga lëngu i ngrohtë i pulës dhe kur përzierja të ngrohet mjaft, e hidhni brenda në tenxhere me pulën. E lini pulën në zjarr për disa minuta dhe e servoni.
Article Tags:
· ·
Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..