Mish pule me bizele,patate dhe spinaq

Perberesit:

*1luge gjelle vaj lule dielli ose vaj vegjetal
*1 qepe e ndare
*1 thelb hudher e qeruar dhe e shtypur
*3-4cm rrenj xenxefilli e prere
*1/2 lugegjelle piper
*200 gram patate te ndara ne ne pjese te vogla
*400 gram mish te mbushur me bizele
*400 gram domate te prera
*100 gram spinaq
*buke e thekur per servirje
Pergatitja:
1. Ngrohim vajin ne nje tigan te madh dhe skuqim me kujdes qepen, hudhren, xinxerfillin derisa qepa te zbutet por pa marre ngjyre. Perziejme piperin dhe patatet dhe e leme te gatuhet per 2 minuta.
2. Shtojme mishin me bizele brenda, domatet dhe 200ml uje. I lem te ziejne dhe me pas te gatuhen per 20 minuta deri sa patatet te zbuten dhe salsa te jete shtuar.
3. Hedhim spinaqin deri sa te zbutet dhe i hedhim kripe dhe piper. e servirim ne tasa ose ne pjata, me buke te thekur dhe pak kos sipas deshires.

Article Tags:
Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..