Mish ne vere

mishPërbërësit:

– Feta te hollë mish viçi
– Djathë të butë apo Philadelphia
– 1 qepe
– Hudhër grirë
– 1 gote Verë e bardhë
– 1 dado kubike prej vicit
– Vaj ulliri
– Kripe dhe piper,spec djegës

Pergatitja:
Ne nje ene grijme erzat si rozmarine borxilok dhe i përziejme me djathin, shtjme i hudhren e copëtuar imët, një majë e kripë, piper dhe pak vaj ulliri,dhe i përziejme mirë së bashku.

Marrim i feta e mishit dhe i rrahim me ndimen e nje cekici kuzhine,, mbi një sipërfaqe të punës ne tavoline.

Pastaj marrim feten e mishit e hapim dhe ne te hellim masen e pregatitur me larte,, dhe i rrokullisim dhe të mbyllë ato me një kruese dhëmbësh.

Në një tigan, hellim pak vaj ulliri, shtoni një pjesë të vogël të dados 2 ose 3 gota dhe i lem të skuqen duke i rrotolluar her pas heret .
Hidh dhe verë, dhe i lem të mbuluar me kapak për 15 deri në 20 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..