Mish çomlek

receta gatimi per pergaditjen e mishit comlek

receta gatimi per pergaditjen e mishit comlekPër 4-5 persona duhen:

 • mish 500 gr,
 • qepë l kg,
 • hudhra 1 kokërr,
 • vaj 4-5 lugë gjelle,
 • salcë 1 lugë kafeje,
 • pak piper i kuq,
 • uthull 3-4 lugë gjelle,
 • kanellë,
 • kripë,
 • piper i zi,
 • 2 fletë dafine.

Çomleku zakonisht përgatitet me mish viçi dhe me qepë të vogla sa një kokërr: arre. Në mungesë të tyre, mund të përdoren qepë të thata të prera në katërsh.

Thelat e mishit skuqen në fultere me vaj të nxehtë sa të krijohet kore e kuqe pastaj vihen në tenxhere.

Në yndyrën që ka mbetur nga mishi, skuqen qepët dhe vendosen përbri mishit, vihen në zjarr, shtohen thelpinj hudhra, piper i zi, piper i kuq, pak kanellë dhe shuhen me uthull. Pastaj hidhet pak salcë domatesh, ujë dhe përzihen me lugë druri.

Në fund vihet kapaku, anët e të cilit zihen me brumë ose përdoret tenxherja me presion.

Çomleku del më i shijshëm kur përgatitet në enë balte.

Article Tags:
Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..