Merluc ne tave

tavePer te dale i mire peshku duhen qepe sa me shume varet tek madhesia!

Perberesit:
Qepe ,hudhra ,uthull , majdanoz ,gjeth larit ,krype ,salce dhe ndonje arome qe ju pelqen juve si prsh spec djekes te grire ,dhe pak miell ,nje ose dy luge miell!

Pergatitja:
Vihen qepet ne kusi dhe skuqen me salce ne fund dhe ereza!

Vihet peshku ne tepsi ,perhap hudhrat neper tepsi ,i hedhim uthullen ,qepet e pergaditura ,gjethin e larit dy tre neper tepsi ,dhe hedhim uje derisa mbulohet peshku per tu zier dhe pjekur ,ne leng merr pak ne nje gote i hedh dhe millin e perzien mire dhe e perhap neper tepse sepse ndihmon qe te trashet lengu ,dhe keshtu tava e peshkut pas pjekes ne 200-250 grade eshte gati!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..