Makarona penne me krem kërpudhash të thata

Makarona penne me krem kërpudhash të thataPërbërësit:

-300 g kërpudha të thata
-140 g makarona penne
-pak majdanoz
-pak vaj ulliri
-1 qepë e vogël
-1 gotë lëng mishi
-pak kripë dhe piper të zi
-2 lugë djathë parmixhano të grirë

Përgatitja:

Lërini kërpudhat e thata në ujë për 30 minuta. Shpëlajini dhe kullojini.

Grini qepën dhe vendoseni të kaurdiset së bashku me kërpudhat me pak vaj ulliri. Kaurdisini për disa minuta dhe shtoni lëngun e mishit. Lërini të gatuhen derisa të zbuten, kriposini, shtoni piper të zi, 1 lugë parmixhano të grirë dhe grijini derisa të bëhen krem.

Kulloni makaronat, shtojini te kremi i kërpudhave së bashku me pak nga uji i zierjes së tyre, përziejini akoma disa minuta sipër zjarrit dhe shërbejini me majdanoz të grirë dhe djathë parmixhano.

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..