Makarona në furrë

Makarona në furrëPërbërësit:

-500 gr makarona
-300 gr mish të grirë
-1 lt salcë
-1 qepë
-1 karotë
-2 lugë vaj
-djathë parmixhano
-1 degë selino
-kripë, piper

Salca beshamel:

-1 lt qumësht
-100 gr gjalpë ose margarinë
-100 gr miell
-kripë
-arrë moskat

Përgatitja:

Skuqim qepën në fillim. Shtohet karota e prerë në kubikë dhe selinoja e prerë hollë. Më pas shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë skuqjen. Hedhim mbi to salcën duke shtuar kripë dhe piper.

Pasi të marrë 2-3 valë, e heqim nga zjarri.

Vëmë tenxheren me ujë e kripë dhe ziejmë makaronat për 3 minuta. I kullojmë dhe i përziejmë me salcën, më pas i shtrojmë në tavë.

Në një tenxhere tjetër, hedhim gjalpin dhe më pas shtojmë miellin. E skuqim lehtë dhe i shtojmë gradualisht qumështin duke e trazuar që të mos krijohen kokrriza. I shtojmë salcës beshamel, kripë, arrë moskat dhe e lëmë të bëhet kemoze. Këtë salcë e hedhim mbi makarona. Shtojmë sipas dëshirës djathë parmixhano dhe e fusim në furrë më 250° për 25 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
AntiPastë

Don't Miss! random posts ..