Makarona me speca dhe patellxhane

makaronatNevoiten:
1.2 kg makarona ,
1 kokërr qepë e prerë hollë ,
1 spec i kuq i prerë hollë ,
1 spec i verdhë i prerë hollë ,
2 patëllxhanë të prerë hollë ,
½ kg domate të prera hollë ,
2 lugë majdanoz,
gjysmë filxhani vaj ulliri,
1 majë luge me spec djegës e kripë.

Pergatitja:
Në një tigan kaurdisni qepën. Shtoni specat, domatet, patëllxhanët, specin e djegës dhe pak kripë.
Lëreni masën të ziejë derisa të mpikset.
Në një tenxhere zieni makaronat.
Kur të jenë gati, hidhuni sipër salcën e përgatitur.
Gatimi shërbehet duke e spërkatur me majdanoz të prerë hollë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pasta

Don't Miss! random posts ..