Makarona me mish të grirë në furrë

Makarona me mish të grirë në furrëPërbërësit:

-500 gr makarona

-300 gr mish të grirë

-1 lt salcë

-1 qepë

-1 karotë

-2 lugë vaj

-djathë parmixhano

-1 degë selino

-kripë, piper

Salca beshamel:

-1 lt qumësht

-100 gr gjalpë ose margarinë

-100 gr miell

-kripë

-arrë moskat

Përgatitja:

Skuqim qepën në fillim. Shtohet karota e prerë në kubikë dhe selinoja e prerë hollë. Më pas shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë skuqjen. Hedhim mbi to salcën duke shtuar kripë dhe piper.

Pasi të marrë 2-3 valë, e heqim nga zjarri.

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..