Makarona me krem speci të kuq

makronaPërbërësit për 4 persona:

▪ 450 gr makarona
▪ 2 speca të kuq të mëdhenj
▪ 4 lugë gjelle krem për kuzhinë
▪ 150gr djathë i bardhë
▪ vaj ulliri
▪ kripë

Përgatitja:

1. Lajmë dhe pastrojmë specat e kuq. I ndajmë në rripa të hollë dhe i përvëlojmë në ujë të valuar për 10 minuta. I kullojmë dhe me pas i grijmë në mikser (ose me grirësin e frutave) me pak vaj ulliri, kripë, kremin dhe djathin e bardhë.

2. Makaronat e ziera i kullojmë, i hedhim në një tas të madh dhe i përziejmë me salcën e specit me shpejtësi.

3. I shërbejmë menjëherë dhe nëse dëshirojmë mund ta përfundojmë pjatën me djathë të bardhë të grirë.

Nga: Linda Fishta (Living)

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..