Lule kungulli të skuqura

Lule kungulli të skuquraPërbërësit:

-rreth 10 lule kungulli
-vajë kikiriku për skuqje
-200 ml birrë
-150 gr miell
-pak kripë

Metoda e përgatitjes:
Pastroni nga pistilli i brendshëm dhe bishti, lulet e kungullit dhe lajini me kujdes.Vendosni të thahen sipër nje bezeje kuzhine.

Ndërkohe përgatisni brunim e rrahur që na nevojitet për skuqje duke perziere miellin me birrën dhe pak kripë.zhytni më delikates lulet e kungullit në brum dhe pastaj skuqini ne vajë të bollshëm dhe shumë të nxehtë.
Hiquani vajin e tepërt me letër kuzhine dhe sperkatini akoma me pak kripë.Sherbejini të nxehta. Ju bëfte mirë …

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
AntiPastë

Don't Miss! random posts ..