Lule kungulli me gjizë

Lule kungulli me gjizëPërbërësit:

8 lule kungulli

150 gr gjizë

100 gr mocarelë me qumësht lope

1 lugë me djathë të grirë grana

4 gjethe të vogla borziloku dhe piper

Përbërësit:

Pastroji lulet e kungullit duke u hequr pistilin dhe fijet e jashtme. Shoshe gjizën dhe përzieje me djathin e grirë grana, me gjethet e borzilokut të prera për së gjati, me mocarelën e bërë copa- copa dhe me piperin. Mbushi lulet me kremin e gjizës duke përdorur një hinkë kuzhinieri, pastaj mbylli me kujdes. Piqi në avull ose, nëse të pëlqen një shije më e fortë, kaloji në një brumë petullash dhe skuqi me shumë vaj.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..