Limoni vetite dhe vlerat e tij

limoniNga më të vjetrat dhe më të njohurat veti e limonit është burim i vitaminës C. Vitamina C është një antioksidant thelbësor që ndihmon pastrim e trupit nga radikalet e lira.Këto radikale te lira mund të shkaktojnë dëmtimin qelizor duke çuar në sëmundje të zemrës, kancer dhe sëmundje të tjera serioze. Vitamina C është gjithashtu një bllok i rëndësishëm për ndërtimin e një sistemi të shëndoshë imun.Lengun e limonit e gjejme ne shume perdorime.Po japim vetem disa prej tyre.
* Kapslleku: Lëngu i limonit ndihmon për të kuruar problemet e lidhura me kapsllikun. Shtoni disa pika limoni në pjatën tuaj.Limoni vepron si një pastrues gjaku dhe si një agjent i spastrimit.
* Temperatura. Lëngu i limonit mund të ndihmoje një person i cili vuan nga gripi,i ftohti, ose ka ethe. Limoni ndihmon për të thyer ethet duke rritur djersen.
* Kujdesi i dhembeve: Lëng i limonit është i përdorur per kujdesin dentar gjithashtu. Nëse lëngu i limonit aplikohet në zonat ku ka dhimbje atehere dhimbja pushon. Lengu i limonit ndalon gjakderdhjen nga dhembet.Limoni ndihmon nga erë të keqe e gojes dhe probleme të tjera në lidhje me mishrat. Përveç kësaj, limoni mund të përdoret gjithashtu në pastrimin e rregullt te dhëmbëve tuaj. Ju mund te shtoni lëng limoni në pastë tuaj te dhëmbëve.
* Per floket: Lëngu i limonit ka dëshmuar veten në trajtimin e kujdesit për flokët në një shkallë të gjerë. Ai nëse aplikohet në lëkurën e kokës mund të trajtoj probleme si zbokthi, rënia e flokëve dhe probleme të tjera që lidhen me flokët. Lëngu i limonit nëse aplikohet mbi flokët, i jep një ndriçim natyral flokut.
* Lekura: Lëngu i limonit, duke qenë një ilaç natyral antiseptik, mund të mare pjesë për të kuruar problemet e lidhura me lekuren. Lëngu i limonit mund të aplikohet për të ndaluar edhe diegiet e diellit.Lëngu i limonit gjithashtu mund të aplikohet në lëkurë per ata qe kane ekzeme. Ajo vepron si një ilaç kundër plakjes dhe mund të hequr rrullat dhe pikat e zeza.
Kundra djegies mund të zhduke plagët.Meqe limoni është një agjent ftohje ai zvogëlon ndjesite djegese në lëkurë.
* Gjakderdhje të Brendshme: Limoni ka veti antiseptike, ajo mund të ndalojë gjakderdhjet e brendshme.Psh ju mund të aplikoni lëng limoni në pambuk dhe ta vini ne hundë për të ndaluar gjakderdhjen.
* Reumatizmi: Limoni është gjithashtu një diuretik dhe me te mund të trajtohen reumatizmat dhe artriti. Ai ndihmon për të nxjerr bakteret dhe toksinave nga trupi.
* Pesha: Nëse një person merr lëng limoni të përzier me ujë të vakët dhe mjaltë, kjo perzierje mund të zvogëlojë peshën e trupit.
* Crregullime ne frymemarrje: Lëngu i limonit ndihmon në shërimin e problemeve të frymëmarrjes si dhe eshte i dobishem per persona qe vuajne nga azma.Limoni duke qenë një burim i pasur i vitaminë C, ndihmon në trajtimin e çrregullimeve të frymëmarrjes.
* Kolera: Sëmundje si kolera apo malaria mund të trajtohen me lëng limoni sepse ai vepron si një pastrues gjaku.
* Relaksues per kembet.Limoni është një agjent aromatik dhe antiseptik dhe është i dobishëm në relaksimin e këmbëve. Shtoni disa limona në ujin e ngrohtë dhe vini këmbët në ujë për tu relaksuar.
* Infeksionet e fytit: Limoni është një frut i shkëlqyer që ndihmon në luftimin e problemeve në lidhje me infeksionet e fytit sepse ajo ka veti antibacteriale.
* Tension të lartë: Pirja e lëngut te limonit është e dobishme për njerëzit që vuajnë me probleme të zemrës, pasi përmban kalium. Ajo kontrollon tensionin e lartë, marremendjen, vjelljen si dhe siguron relaksim të mendjes dhe trupit. Kjo redukton stresin mendor dhe depresionin.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..