Liker me mjaltë

Përbërësit:

  • 470 ml vodka apo konjak,
  • 255 gr mjaltë,
  • lëkurë e një portokalli,
  • 237 ml ujë i ngrohtë (jo i nxehtë),
  • karafila të tharë,
  • 2 shkopinj kanelle.

Likeri me mjaltë është shumë i thjeshtë për t’u përgatitur. Ai ka një aromë të veçantë që pëlqehet nga të gjithë. Në një vazo prej xhami shkrijmë mjaltin, duke e hedhur në ujë të ngrohtë. Shtojmë vodkën apo konjakun, karafilat, kanellën dhe lëkurën e portokallit. E mbyllim vazon dhe e lëmë për 3 javë. Pas tre javësh, likeri është gati.

Ju bëftë mirë!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Pije

Don't Miss! random posts ..