LEPUR (në tenxhere me presion)

Nevojiten:

1 Lepur (1 deri ne ½ kg)

60 g gjalpë ose margarinë
½ gotë uthull
½ gotë verë e bardhe (ose lëng mishi)
200 g ullinj
1 thelb hudher
2 feta limoni
1 rrënjë rozmarinë
Kripë
Piper

Përgatitja:

Përgatitet lepuri për zierje, lahet, thahet, dhe pritet copa copa. Hidhen copat të skuqen në gjalpë, hidhet kripa e piperi. Shtojmë uthullen, verën, ullinjtë, hudhuren e plotë, limonin, rozmarinen.
Mbyllet tenxherja dhe lihet në zjarr të dobët për 20 minuta pas fillimit të fishkëllimës.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..