Lepur aromatik me verë të kuqe

Mish lepuriPërbërësit

– 1 lepur
– 1 degëz selino
– 2 karota
– 2 qepe
– kanelle, arre moskat, karafil, dëllinjë, arre myshk
– 1/2 L vere e kuqe
– vaj ulliri
– kripe, piper

Përgatitja

Pritni lepurin ne copa jo shume te vogla, pastroni dhe pritni selinon, karotat dhe qepet. Vërini copat e lepurit ne një ene, shtoni perimet, kripe dhe te gjitha erëzat dhe mbulojeni me vere te kuqe për ta marinuar për 12 ore. Pasi te ketë kaluar koha e marinimit, skuqni copat e lepurit me 2-3 luge vaj duke i kthyer here pas here, shtoni verën nga lëngu i marinuar dhe vazhdoni skuqjen për disa minuta. Bashkoni edhe perimet, përziejini dhe lërini te gjitha bashke ne zjarre te mesëm, derisa mishi te zbutet. Para se ta hiqni nga zjarri rregullojeni me kripe dhe piper. Ndani copat e lepurit ne pjata, dhe salcën kalojeni ne frulator dhe vëreni përsëri ne zjarre. Kur salca e perimeve te jete e ngrohte hidheni ne mish dhe shërbejeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..