Leng Mirmengjesi

Perberesit per 1 gote:
– 4 domate te prera ne katersh
– ½ filxhan karrota te grira
– 1 luge gjellel eng limoni

lenguPergatitja:
– Vendosim domatet, karrotat dhe lengun e limonit ne nje mikser dhe i perzjejme per disa sekonda.
– Vendosim nje site najloni mbi nje ene dhe hedhim ne te perberjen e domates.
– Duke perdorur nje luge, shtyjme me kujdes sa me shume leng neper site.
– Hedhim poshte farat dhe tulin qe mbetet ne fund.
– E hedhim lengun ne gote dhe e sherbejme menjehere

Vlerat Ushqyese:
Karrotat permbajne sasi te medha betakaroteni, i cili u jep atyre ngjyren e tyre portokalli dhe cilesitee tyre mbrojtese te zemres.

Analiza per nje porcion:
– Kalori 144
– Proteina 5.1g
– Karbohidrate 33g
– Sheqer 20g
– Yndyre 1.8 g
– Yndyrna te ngopura 0.25g

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..