Lazanjë amerikane

Lazanjë amerikanePërbërësit:

▪ 680 gr mish viçi i grirë

▪ 1 qepë (e copëtuar)
▪ 2 thelpinj hudhër (të grirë)
▪ 1 lugë gjelle borzilok (i freskët, i copëtuar)
▪ 1 lugë çaji rigon (i tharë)
▪ 2 lugë gjelle sheqer kaf
▪ 1 e gjysmë lugë gjelle kripë
▪ 820 gr domate (të prera në formë kubike)
▪ 170 gr salcë domatesh
▪ 12 petë lazanje (të thata)
▪ 2 vezë (të rrahura)
▪ 1 majë luge rikota (me pak yndyrë, ose gjizë)
▪ 1/2 filxhan djathë parmixhano (i grirë)
▪ 2 lugë gjelle majdanoz (i thatë)
▪ 1 lugë çaji kripë
▪ 450 gr djathë Mocarela (i thërrmuar)
▪ 2 lugë gjelle djathë parmixhano (i thërrmuar)

Përgatitja

1 Në një tigan në temperaturë mbi mesataren, gatuajmë derisa të marrë ngjyrë kafe mishin e grirë të viçit, qepët dhe hudhrën. I thajmë yndyrën. I përziejmë me borzilok, rigon, sheqer kaf, 1 lugë e gjysmë çaji kripë, domate të prera në formë kubike dhe salcë domatesh. I ziejmë për 30 deri në 45 minuta, duke i kaurdisur herë pas here.

2 Nxehim paraprakisht furrën në 190 gradë C. E lëmë të vlojë një tenxhere të madhe me ujë të kripur lehtë.

3 Shtojmë petët e lazanjës dhe i gatuajmë për 5 deri në 8 minuta. I thajmë.

4 Vendosim petët e sheshta në peshqir dhe i fshijmë që të thahen.

5 Në një tas mesatar, përziejmë së bashku vezët, gjizën, djathin Parmixhan, majdanozin dhe 1 lugë çaji kripë.

6 Shtrijmë 1/3 e petëve të lazanjës në fund të një pjate pjekjeje. I mbulojmë petët me gjysmën e përzierjes së gjizës (ricotta), gjysmën e djathit mozzarella dhe 1/3 e salcës.

7 Përsëritim të njëjtin veprim. Hedhim sipër petët e mbetura dhe salcën. I spërkasim sipër me djathë Parmixhan të shtuar.

8 I pjekim në furrën e nxehur që më parë, për 30 minuta. I lemë të qëndrojnë 10 minuta para se t’i shërbejmë.

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..