Lazanja

Masat: Miell 40gr, vezë 5 kokrra, gjalpë 100gr, kripë 10gr ujë 10gr.
Kima: Mish i grirë 40gr, vaj 15gr, qepë 10gr, rigon 5gr, majdanoz 2 tufa, piper 5gr.
Beshamell: Miell 5gr, qumësht 150gr, gjalpë 10gr, vezë 1 kokërr, kripë 1gr, piper 1gr.
Përmbajtja: Rapoprti 1/1, 1/10, 1kg miell 10 vezë

Ne enë hedhim miellin në mes, hapim nje gropë ku hidhen vezët, pak kripë dhe ujë. Punohet brumi derisa te marrë vezët. Hapet ne 4 pjesë. 1/4 hapet në 2cm. Brumi lihet kur është i lyer me miell. Sa vlon uji hidhet pak vaj, ziejmë 15 minuta dhe vendoset ne nje enë me uje te ftohte.
Kima
Kaurdiset qepa sa të zverdhet shtohet domatja, mishi i grire, shtohet pak ujë në fund hidhet erëzat dhe kripë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..