Lazanja me spinaq e rikota

Përbërësit:
lazanja 200 gr
spinaq 500 gr

gjizë e ëmbel 200 gr
vezë 2 copë
proshutë 20 gr
kripë
piper i zi

Përgatitja:
Hedhim petët e lazanjes në një tenxhere duke i hapur për të zierë për pak min
Njëkohësisht në një enë tjeter ziejmë spinaqin
Përgatisim salcen beshamel dhe kur i hedhim qumështin e marinojmë salcen
Pasi spinaqi është zierë, e kullojmë, e presim dhe i shtojmë gjizen, proshuten e grirë dhe vezë n (për t’a lidhur)
Kur petët e lazanjes janë zierë, i shperlajmë dhe përgatitemi për shtrimin e petave

Në një tepsi, hedhim pak galetë (buke të bluar) dhe fillojmë shtrimin e petave duke shoqëruar çdo shtresë me mbushjen e përgatitur
Në fund, e ngjeshim lazanjen me lugë dhe përsiper i hedhim salcen beshamel
Piqet në furrë të ngrohur 200°C për 25-30 minuta
Shenim:
Kujdes! Petët e Lazanjes kur vihen për t’u ziere,duhet t’i hedhim pak vaj në mënyrë që mos të ngjiten njera me tjetren.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pasta

Don't Miss! random posts ..