Lazanja me perime

Recete per pergaditjen e Lazanjas me perime

Recete per pergaditjen e Lazanjas me perimePër 4-6 persona nevojiten:

 • 1 patëllxhan,
 • 2 kunguj,
 • 2 presh*,
 • 1 spec jeshil,
 • 1 spec i kuq,
 • 30 gram mashurka**  (të pastruara dhe të prera në formë shkopinjsh),
 • 2 lugë gjelle majdanoz të prerë hollë,
 • 2 lugë gjelle margarinë,
 • 1 lugë gjelle gjalpë,
 • 8 petë byreku (lazanja).

Për kremin nevojiten:

 • 3 lugë gjelle margarinë,
 • 3 lugë gjelle miell,
 • 1/2 kg. qumësht i nxehtë,
 • 2 vezë të rrahura,
 • 250 gr. djathë i grirë (kaçkavall apo parmezan),
 • kripë dhe piper.

Përgatitja

1 – Vendosni perimet në një tenxhere ku më parë keni hedhur margarinën dhe gjalpin. I lini deri sa të zbuten. Hidhini nga pak kripë dhe piper, majdanoz dhe 2-3 lugë gjelle djathë dhe hiqeni tenxheren nga zjarri.
2 – Për kremin beshamel, shkrini në një tenxhere margarinën, shtoni sasinë e miellit të nevojshëm dhe vazhdoni ta përzieni deri sa të shkrijë i gjithi. Hidhni pak nga pak qumështin e nxehtë, duke e përzier vazhdimisht, në mënyrë që të mos bëhet topa-topa. E lini për pak minuta në zjarr dhe ndërsa e hiqni e lini për pak momente që të ftohet. Më pas hidhni në të vezët, kripën, piperin dhe djathin e grirë, përveç 2 lugëve. E përzieni masën me kujdes.
3 – Vini fletët në një formë të lyer me parë me gjalpë dhe hapni në to gati gjysmën e masës me perime. I mbuloni përsëri me fletë, duke vendosur edhe gjysmën tjetër të mbushjes me perime dhe në fund i mbuloni me fletët e mbetura. Hidhni përsipër kremin beshamel, duke i spërkatur me 2 lugët e gjellës me djathë të grirë.
I lini të piqen në temperaturën 200 gradë celsius për rreth 40 minuta. I servoni menjëherë pas pjekjes.

*Preshi është perime e ngjashme me qepën, me kërcell të gjatë e fletë-fletë, me gjethe të lugëta e të gjata si shpatë, që përdoret për ushqim.

** Mashurka është bimë barishtore (fasule e njomë) bishtaja.

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..