Lazanja me perime te fresketa

Lazanja me perime te fresketaPerberesit : (8 persona)

-500gr peta lazanje te fresketa
-1l salce beshamelesipas

Per mbushjen:

-2 qepe
-1 kungulleshke te madhe
-1 karrote
-1 patellxhan
-1 spec te madh
-2 domate mesatare
-300gr kerpudha champignon
-1 luge ullinj te zinj te prera ne copeza
-djath kackavall i grire
-vaj ulliri
-kripe
-piper
-borzilok

Gatimi: Ziejme per 3-4 minuta petet e lazanjes ne nje tenxhere me uje te valuar, kripe dhe nje luge vaj ulliri dhe i vendosim mbi nje pecete per t’i thithur ujin e tepert. Ne rast se ne konfeksionin e lazanjave sugjerohet te mos zihen paraprakisht, mundohemi te pregatisim salcen beshamele dhe mbushjen e lazanjave pak me te lengshme se zakonisht.

Fillojme me pregatitjen e mbushjes duke kaverdisur ne vaj ulliri qepet e grira shume holle (ose te kaluara ne mikser) dhe te gjitha perimet e prera ne kubik te vegjel, pervec ullinjve dhe domateve te cilat i shtojme ne minuten e fundit. E rregullojme perberjen me kripe, piper dhe pak borzilok dhe e gatuajme ne kete menyre derisa te gjitha perimet te zbuten duke shtuar pak uje apo leng perimesh. Shtojme ne fund edhe ullinjte e copetuar imet dhe domatet te kaluara ne mikser duke i perziere te gjitha bashke.

Pregatisim edhe salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu duke respektuar dozen e perberesve ne kete recete.

Kur te gjithe perberesit te jene gati, fillojme me pregatitjen e lazanjes: marrim nje tave me permasa rreth 20x30cm dhe lyejme fundin e taves me pak vaj ulliri dhe disa luge beshamele. Shtrojme petet e lazanjes duke mbuluar te gjithe siperfaqen e taves, i mbulojme me disa luge beshamele, me perberjen me perime dhe se fundi me pak djath kackavall te grire. Duhet te krijojme minimumi 4 shtresa plus siperfaqen, prandaj mundohemi ti ndajme keta perberes ne minimumi 5 pjese. Vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar dhe ne fund e lyejme lazanjen me beshamelen e mbetur dhe djath kackavall te grire.

E pjekim ne furre ne 160°C per rreth 1 ore apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte.

Kur te jete gati, e nxjerrim lazanjen nga furra dhe e leme te ftohet per rreth 15 minuta ne temperature ambjenti ne menyre qe ta presim sme lehtesisht. Ne momentin e servirjes, e ndajme ne copa dhe e sherbejme te ngrohte.

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..