Lazanja me spinaq

Përbërsit:

-250 gr fileta – lazanja,
-150 gr spinaq,
-250 ml ujë,
-250 ml kos (creme fraiche),
-4-5 lugë ajkë,
-1 qepë,
-150 gr djathë,
-kripë.

Përgatitja:
Në një tigan me vaj, skuqet qepa e grirë hollë, pastaj aty vendosim edhe spinaqin per 2-3 min. Në një enë vendosim spinaqin e zier pak dhe përbërsit tjerë, pra ujin kosin djathin ajkën dhe kripën, dhe kështu filli do të jetë i gatshëm.

Marrin një tavë mundësisht katrore dhe e lyejm me vaj, pastaj aty vendosim një rend fileta – lazanja dhe u hidhet ca nga filli i punuar më parë, dhe kështu vendosim një rend fileta një rend fill derisa të mbarohen. Rendi i fundit duhet të jetë me fill. Nxejm furrën në 200*C dhe i pjekim për 25 minuta.

Article Tags:
Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..