Lakror me presh dhe gjizë

Lakror me presh dhe gjizëPërbërësit:
– 600 gr miell
– pak kripë
– vaj
– ujë

Gjella:
– presh
– gjalpë
– pak djathë
– pak gjizë
– kos

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim gjellën. Më pas në një tigan apo tenxhere, vendosim preshin me gjalpë që të kavërdiset.

Hedhim djathin, pak gjizë dhe shtojmë kos. Hapim petët me pak miell. Njëra shtrohet ne tepsi dhe mbi të hedhim gjellën.

Pastaj vendosim sipër petën tjetër. Dhe pasi bëjmë thekrat e lakrorit, e spërkasim pak me ujë dhe e vëmë të piqet në saç.

Pasi merr faqe peta sipër, e lyejmë me gjalpë dhe i vëmë përsëri saçin.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..