Lakra Brukseli të mbushura në furrë

91bbb654-1978-4426-bdd7-8143d7e59e69---0-Përbërësit

– 250 gr lakra Brukseli
– 100 gr maskarpone (lloj salce kosi)
– 100 gr gorgonzola pikante
– 4 luge qumësht
– 3 luge djathë kaçkavall grana padano
– kripe, piper

Përgatitja

Lani lakrat dhe eliminoni gjethet e para te jashtme, pritini pak me shume se gjysma dhe ziejini me avull derisa te zbuten. Ndërkohë ne një ene shkrini gorgonzolen bashke me maskarponen dhe qumështin. Përziejini mire, mbushni lakrat me salcën e përgatitur dhe hidhini djathë te grire sipër dhe futeni ne furre për 20 minuta me 180’C.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..