Kungull i pjekur me lëng shege dhe arra

Kungull i pjekur me lëng shege dhe arraPërbërësit:

▪ 4 feta kungulli
▪ 10ml vaj ulliri
▪ 100ml lëng shege
▪ 100g arra

Përgatitja:

Presim kungullin në feta jo shumë të trasha dhe e vëmë në furrë për ta pjekur me temperaturë 220 gradë për 10-15 minuta.

Në këtë kohë, përgatisim shurupin e shegës duke qëruar 1 kokërr të madhe shege.

I heqim të gjithë kokrrat dhe i shtypim që të marrim lëngun.

Në një tigan të vogël hedhim 2 lugë gjelle sheqer, e lëmë pak në zjarr dhe hedhim lëngun e shegës që të karamelizohet.

Vëmë kungullin në pjatë, hedhim shurupin mbi kungull dhe hedhim arrat dhe disa kokrra shege.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..