Kunguj me djathë te bardhe dhe borzilok

Perberesit:

-5-6 kunguj te mesëm
-300 g djathë te bardhe
-2 l. Çaji borzilok te grire holle
-1/2 filxhanë domate
-1 veze
-piper
-pak djathë parmixhano te grire

Leme djathin e bardhe ne ujë për 2-3 ore te iki kripa e tepërt.
Lajme kungujt dhe i presim ne mes (ne gjatësi). I nxehim ne ujë me kripe për pak minuta dhe me një luge zbrazim tulin e kungullit.
Ne një tase përziejmë djathin e bardhe me gjithë përbërësit përveç djathit parmixhano. Mbushim kungujt, shtojmë djathin parmixhano nga sipër dhe i vëmë ne një tave.
I pjekim ne furre ne 220 grade C për 30′-40′ gjersa te marrin ngjyre.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..