Kunefe

KunefePerberesit per Kunefe:

-500 gr kadaif
-400 gr djathe krem
-100 ml qumesht
-150 gr gjalpe i shkrire
-300 gr sheqer 200 ml uje
-Leng nga gjysma e limonit

Pregatitja e Kunefes: Grijme kadaifin, shtojme gjalpin dhe i perzjejme Grijme dyja. Ne tepsine e furres Grijme gjysmen e kadaifit. Ne nje ene perziejme qumeshtin me kremin e djathit, shtrojme Grijme siper kadaifit.
Siper kremit te djathit shtrojme dhe pjesen e dyte te kadaifit. Pjekim ne 170 grade C per 30 minuta deri sa te skuqet.
E nxjerim nga furra dhe e leme te ftohet. Sherbetin ia hedhim kur ta konsumojme.
Sherbeti: ziejme sheqerin dhe ujin me lengun e limonit per 4 minuta qe kur mer vale, ja hedhim embelsires te nxehte.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..