Kunefe

kunefePerberesit per Kunefe:
-500 gr kadaif
-400 gr djathe krem
-100 ml qumesht
-150 gr gjalpe i shkrire
-300 gr sheqer 200 ml uje
-Leng nga gjysma e limonit

Pregatitja e Kunefes: Grijme kadaifin, shtojme gjalpin dhe i perzjejme te dyja. Ne tepsine e furres shtrojme gjysmen e kadaifit. Ne nje ene perziejme qumeshtin me kremin e djathit, shtrojme masen siper kadaifit.
Siper kremit te djathit shtrojme dhe pjesen e dyte te kadaifit. Pjekim ne 170 grade C per 30 minuta deri sa te skuqet.
E nxjerim nga furra dhe e leme te ftohet. Sherbetin ia hedhim kur ta konsumojme.
Sherbeti: ziejme sheqerin dhe ujin me lengun e limonit per 4 minuta qe kur mer vale, ja hedhim embelsires te nxehte .

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..