Kundër filetë derri në furrë

0d9d6b08-5bc1-4431-93df-31294c3dadf3---0-Përbërësit

– 1 kundër filetë derri 500 gr
– 4 thelbi hurdha
– 1 degëz rozmarine
– 3/4 gjethe dafine
– 2 gota vere te kuqe
– vaj ulliri
– kripe, piper
– 2 luge kokrra dëllinjë

Përgatitja

Shtrini mishin ne ene dhe shtoni te gjithë erëzat, hurdhën, rozmarinën, dafinën dhe kokrrat e dëllinjës. Me pas skuqeni me pak vaj dhe futeni ne furre me 150’C për një ore. Pasi te ketë kaluar ora e caktuar nxirreni nga furra kundër filetën dhe lageni mishin me vere te bardhe, me pas futeni përsëri ne furre me 180’C. Hiqeni nga furra pasi mishi te jete pjekur, shërbejeni mishin me patate te furrës.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..