Kulaçe e shpejtë me mollë

Perbersit:
– 2 vezë
– 1 gotë uji jogurt
– gjysmë gote vaj për gatim
– 2 gota uji miell
– sodë
– katër mollë
– 100 gram sheqer
Përgatitja:
Rrahini vezët me sheqerin dhe kur përbërja të zbardhet shtojini vajin. Pastaj shtojeni miellin, pastaj jogurtin, kurse në fund me dorë përziejeni sodën. Brumin hidheni në tavë për ta pjekur kurse përsipër vendosini mollët e bëra në rende. Lëreni të piqet 25 minuta në furrë me 175 gradë celcius. 15 minuta pasi e keni vënë në furëë, nxirreni dhe hidhini përsipër sheqer dhe kthejeni përsëri në furrë që të piqet. Pas pjekjes lëreni kulaçin të ftohet dhe mund ta shërbeni. Ju bëftë mirë!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..