Kroketa me patëllxhanë

receta gatimi per perkaditjen e kroketav me patellxhane

receta gatimi per perkaditjen e kroketav me patellxhanePër 6 persona:

Materialet:

 • 1 kg. patëllxhan ,
 • 2 patate me madhësi të mesme ,
 • 1 filxhan djathë i bardhë i grirë ,
 • 1/2 filxhan djathë kaçkavall i grirë ,
 • 2 filxhanë galeta ,
 • 2 lugë gjelle majdanoz i prerë hollë 4 vezë ,
 • 2 filxhanë vaj gjelle, kripë dhe piper.

Përgatitja:

 1. Në një tepsi shtroni patatet e paqëruara dhe gjysmën e sasisë së patëllxhanëve. I vini në furrë në temperaturë të lartë që të piqen.
 2. Menjëherë më pas, sapo të jenë ftohur, në një enë grini tulin e patateve, të patëllxhanëve, majdanozin, djathërat dhe të kuqet e vezëve.
 3. I përzieni të gjitha këto deri sa të krijohet një masë e fortë dhe e vendosni në frigorifer për t’u ftohur. Skuqni patëllxhanët e mbetur (të prera në feta të holla) dhe i mbushni me masën që keni vënë në frigorifer.
 4. Veproni kështu: vendosni mbushjen e nevojshme në anë të fetës dhe i mbështillni në formë të rrumbullakët. I zhysni ato në vezët e rrahura dhe më pas i kaloni nëpër galetë që të bëhen krokante.
 5. I skuqni në vaj të nxehtë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..