Krofne me marmalatë

KrofnePërbërësit
40 gr maja e fresket ose
20 gr maja kokerr
550 gr miell
250 ml qumësht
5 te verdha te vezes
100 gr sheqer
100 gr margarinë
Maje thike Krip 1 sheqer vanilje
1 Levore limoni ne rende vaj per fergim sheqer pluhur te perzier me sheqer vanilje marmalate
– Mbushja sipas deshires Hapat

1 Ne nje ene te vogle qesim 150 ml qumesht te vaket,shtojme majen,1 luge sheqer dhe 1 luge miell. 2 Perziejm dhe leme te fermentohet. 3 Ne nje ene me te madhe qesim te verdhat e vezes,sheqerin,kripen,qumeshtin e mbetur te vaket dmth 100 ml,levoren e limonit,dhe sheqerin e vaniljes. 4 Kete mase e ngrohim pak,kurrsesi te vloje. 5 Pastaj ne nje ene me te madhe qesim miellin,majen e fermentuar,dhe masen e ngrohur me te verdhat e vezes,.dhe margarinen e shkrire. 6 Masen e perzijeme me mixer me veglen per perzierjen e brumrave. 7 Masen e perziejme derisa te behet homogjene dhe te mos ngjitet per mure te enes. 8 Brumin e nxjerim nga ena ku eshte perzier,veme ne tavolinen e permillur dhe hollojme pete me trashesi 1 cm trashesi(brumi nuk lihet te dufishohet vellimi). 9 Nga peta nxjerrim krofnet me gote te rrumbullkaet,dhe i vendosim ne nje shtroje kuzhine te permillur dhe lohen te qendrojne per 30-40 minuta te mbuluara me lecke kuzhine. 10 Ngrohim vajin ne max dhe me pas ulim temperaturen pergjysem ne menyre qe krofnet te mos skuqen shpejte dhe te mos piqen 11 Pra kur krofnet te jene skuqur mjaftueshem ne te dyja anet i qesim ne leter kuzhine qe te mpihet yndyra e tepert.

Article Categories:
KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..