Krepa

Përbërësit:

-Tri vezë
-150 g miell
-30 g sheqer
-Gjysmë lugë kripë
-375 g qumësht
-Katër lugë gjalpë

Marrim vezët i rrahim me mikser, pastaj sheqerin dhe kripën dhe qumështin. Miellin i përziejmë mirë e mirë derisa të jetë gati brumi.

E vëmë në frigorifer për gjysëm ore e çojmë sodën në 250 g.

Marrim tiganin dhe e lyejmë me gjalpë dhe pastaj hedhim një filxhan kafeje në brumë dhe e lëmë sa të marre ngjyre kafe dhe e kthejmë nga ana tjetër.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..