Krempite me biskota

Përbërësit

-1/2 kg biskota
-4 veze
-8 lug sheqer
-3 lug griz
-1 liter qumesht
-250 gr margarine kuzhine
-3 lug miell

Pregaditje:

Ne tenxhere ne zjarr hedhim 70 ml qumesht dhe sheqerin.I thyejm vezet i ndajm te bardhat nga te verdhat,te bardhat i lem nje ene anash te verdhat ne enen me qumeshte mbetur.E shtoim miellin dhe grizen dhe perziejm me tel ne qumshtin e vluar,pasi kremi e fiton densin e duhur e heqim nga zjarri e lem te ftohet.Pastaj ne tenxhere e shtoim margarinen e perzim me mikser derisa te bashkohet kremi.Ne tepsi katrore shtoim nje shtres biskota,te cilat i lyejm me krem,shtoim edhe nje shtres biskota,perserisim te njejten gje deri ti harxhoim te gjitha biskotat dhe kremi siper hedhim qikollad te grir,dhe e vem ne frigorifer.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..