Krem Vanilie

Përbersit:
për 4-5 persona duhen:

qumësht 4 filxhanë çaji;
2 vezë;
ujë një filxhan caji;
sheqer 2 filxhanë kafeje;
niseshte 1-2 lugë gjelle;
pak vanilje dhe kanellë.

Pergatitja:
Të verdhat e vezëve rrihen me sheqer dhe pak ujë, pastaj shtohet niseshteja. Masa përzihet mirë dhe duke e përzier pak e nga pak, shtohet qumësht i nxehtë. Vihet në zjarr dhe perzihet vazhdimisht derisa të marrë valë ( d.m.th. sa te dalin flluskat e para), ose valohet qumështi dhe hidhet niseshteja me vezët e sheqerin. Hiqet nga zjarri, i hidhet vanilje, përzihet dhe ndahet nëper tasa . Sipër i hidhet kanellë e bluar.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..