Krem me bajame të thata

Krem me bajame të thataPërbërësit:
-300 ml qumësht,
-1 lëvore limoni,
-3 të verdha vezësh,
-150 g sheqer,
-20 g miell i bardhë misri,
-100 g bajame të thata.

Përgatitja:

Ziejeni qumështin me lëkurën e limonit, hiqeni nga zjarri dhe hidheni lëkurën e limonit. Rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin derisa të zbardhen, duke i përzier me miell të bardhë misri e duke i tretur me qumështin e nxehtë.

Ziejeni kremin në fjalë shumë të ulët e duke e përzier vazhdimisht. Çojeni në zierje dhe lëreni të vlojë për afro 3 minuta. Hiqeni enën nga zjarri, përziejeni aty bajamet e thata, por mbani ca edhe për zbukurim.

Kremin shërbejeni në kupa teke dhe me garniturë bajame e thata të lëna mënjanë, shkruan Living.

*Në vend të bajameve të thata mund të përdoren bajame të hidhura dhe mund të spërkatet e gjitha me kakao të hidhur.

Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..