Kotoleta vici me djathe mocarela

Perberesit:

– 600 gr tul vici i prere ne feta
– 300 gr djathe mocarela
– 1 kuti me domate te qeruara
– 150 gr proshute
– 1 tufe majdanoz,
– 2 thelpinj hudher
– 50 gr gjalpe
– 3 luge vaj
– disa gjethe borzilok
– kripe piper

Pergatitja:

Rrihni mire fetat e mishit dhe skuqini ne tigan ku eshte nxehur me pare me vaji, gjalpi dhe hudhrat e grira. Kur mishi te ete marre ngjyre nga te dyja anet, hidhni domatet e qeruara dhe trazojini pak me pirun duke shtuar kripen dhe piperin. Lereni salcen qe te trashet duke vazhduar zierjen per rreth gjysem ore, pastaj mbulojeni mishin me majonez e borzilok te grire. Vendosni mbi secilin kotolet nje fete proshute me nje djathe mocarela. Lerini ne zjarr edhe per 5 minuta te tjera ne menyre qe djathi te shkrije mire. Sherbejini te ngrohta.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..