Komposto qershie

Përmbajtja (për 4-5 persona)

Qershia : 750 g,

Sheqer : 250 g,

Lëndë aromatike : një majë luge kafeje,

Ujë: 1 litër

Qershiat ose vishnjet pasi lahen mirë, i këputen bishtat u hiqen bërthamat dhe hidhen në tenxhere me ujë të vluar dhe zihen 8-10 minuta.

Hiqen nga zjarri dhe u hidhet sheqer, lënda aromatike dhe vihen përsëri në zjarr, lihet derisa të marrë valë.

Lihen të ziejnë edhe rreth 10 minuta të tjera. Nëse janë të llojit që zbuten shpejt, atëherë ato hiqen nga zjarri menjëherë sapo të marrin valë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..