Komposto me dardhë

Përbërësit:

-2 kg dardhë,

-1 kg sheqer,

-1 qeskë vanilje,

Disa kokrra karafili sipar dëshirë
Postuar: 10:31; 06/09/12 •

Dardhat lahen mirë, qërohen, priten në 4 pjesë dhe u largohen farat. Hidhen në ujë të ftohtë me pak limontoz, në mënyrë që ato të mos ndërrojnë ngjyrën. Pasi të qërohen të tërat, vihen në fashë dhe futen në tenxhere me ujë të valë. Pas dy minutash dardhat futen në tenxhere me ujë të ftohtë.

Në tenxhere të gjerë vihen kavanozat, hidhet ujë i ftohtë dhe gradualisht nxehet uji. Ndërkohë përgaditet shurupi me 1 kg sheqer, 2.5 litra ujë dhe vanilje.

Dardhat e kulluara mirë , palosen në kavanoza dhe mbi u hidhet shurupi i nxehtë. Në ç’do kavanoz vihet nga një rriskë limoni, fshihen skajet e kavanozit, mbyllen me kapak dhe zihen 20 minuta.

Kavanozat qëndrojnë në tenxhere gjersa të ftohen, pastaj fshihen dhe vendosen në vend të ftohët.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Pije

Don't Miss! random posts ..