Komposto Kumbulle

Kompostua më pelqen shumë,se s’ka aq sheqer sa ka glikoja!
Provoni dhe ju të bëni komposto, jam e sigurt që do ju pelqejv!
Përbëresit:
1 kg kumbulla (jo sh. te pjekura)

1/2 kg sheqer
1 f. caji ujë
1 dru kanellë
I lajmë kumbullat, i presim në mes e heqim berthamat.
I veme në një tenxhere me sheqerin dhe ujin e i lëmë për 2 orë. Më pas, hedhim dhe drurin e kanellës dhe i vëmë në zjarr për 12-15′. Sa është akoma e nxehtë kompostua, e hidhni në vazo qelqi ,e mbushni deri lart. E mbyllni me kapak dhe e ktheni përmbys. Pasi e hapni, e ruani në frigorifer.
Nëqoftëse s’ju pelqen kanella e doni të shijoni kumbullat me aromen e tyre, mos e perdorni fare.
Pune të mbarë!

 

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira · Reçelëra

Don't Miss! random posts ..