Koktejet që ju duhen gjatë dimrit

Koktejet që ju duhen gjatë dimritErëzat dhe koktejet janë dy fjalët që zakonisht nuk shkojnë dorë për dore, por, erëzat si, shafrani i Indisë, speci i kuq dhe kanella janë përplot me antioksidues dhe përbërës të tjerë që ruajnë shëndetin e mëlçisë, lëkurës dhe sistemit imunitar. Shtoni ato në kokteje dhe përmirësoni imunitetin tuaj.

– Koktej me perimet e gjelbra të bluara: Ky lloj kokteji rrit energjinë, rregullon pH-në e gjakut dhe ndihmon trupin për eliminimin e toksinave në sajë të limonit dhe piperit. Për ta ëmbëlsuar pakëz duhet shtuar mjaltë, e cila ka një efekt të lartë antibakterial dhe antiinflamator.

Për përgatitjen e këtij kokteji nevojiten: 350 ml qumësht të skremuar, 150 g perime të përziera të gjelbra, 30 g manaferra të freskëta ose të ngrira, 1 lugë gjelle rrënjë xhenxhefil të qëruar, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë gjelle fara liri të bluara, pak spec të kuq dhe lëngu i një limoni. Përgatitja: Vendosni të gjithë përbërësit në një aparat për bluarje dhe i bluani derisa të fitoni një masë homogjene.

– Koktej për të rritur imunitetin: Luftoni ftohjet e dimrit, duke rritur imunitetin me ndihmën e koktejit nga speci i kuq, lakra, majdanozi dhe xhenxhefili. Shtoni pak mjaltë, e cila është veçanërisht e mirë në qoftë se vuani nga kolla apo dhimbja e fytit. Nevojiten: 350 ml qumësht të skremuar, 100 g lakër e gjelbër, 50g majdanoz, 1/2 e specit të kuq, 1 lugë gjelle rrënjë xhenxhefili, 5 pika stevia ose 1 lugë çaji mjaltë.

Përgatitja: Vendos të gjithë përbërësit në një aparat për bluarje dhe i bluani përbërësit derisa të fitohet lëngu i dendur.

Vitaminat: B, C

Proteinat: 0.6 g

Mineralet: Ca

Ky lloj kokteji rrit energjinë, rregullon pH-në e gjakut dhe ndihmon trupin për eliminimin e toksinave në sajë të limonit dhe piperit

Ftohjet

Luftoni ftohjet e dimrit, duke rritur imunitetin me ndihmën e koktejit nga speci i kuq, lakra, majdanozi dhe xhenxhefili. Shtoni pak mjaltë, e cila është veçanërisht e mirë në qoftë se vuani nga kolla apo dhimbja e fytit

Erëzat

Erëzat si, shafrani i Indisë, speci i kuq dhe kanella janë përplot me antioksidues dhe përbërës të tjerë që ruajnë shëndetin e mëlçisë, lëkurës dhe sistemit imunitar.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Pije

Don't Miss! random posts ..