Koktej mimosa

Koktej mimosaMimosa është një koktej freskues me shampanjë, krijuar për herë të parë në hotelin Ritz, në Paris, në vitin 1925.

Një recetë kryesore mimoze përfshin shampanjën (1/4), lëng të ftohtë portokalli dhe liker portokalli(3/4).

Mund ta ndryshoni recetën klasike, duke shtuar shurup shege ose konjak (falë alternimit të përbërësve, ekzistojnë rreth 15 versione të koktejit).

Mimosa është një pije e thjeshtë, por shumë e këndshme. E shkëlqyer për t’u konsumuar para dreke.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Pije

Don't Miss! random posts ..