Kofshë viçi e pjekur

Kofshë viçi e pjekurPërbërësit:

1 – 1,5 kg mish viçi nga kofsha,

2 lugë ajkë,

1 gotë verë e bardhë,

1 lugë pure domatesh,

1 karotë,

1 qepë,

2 lugë gjalpë,

vegetë,

piper,

kripë.

Përgatitja:

Mishi kriposet, fërgohet me piper dhe qiten erëza sipas dëshirës.

Shkrihet gjalpi në enë për pjekje të mishit dhe fërgohet mishi në yndyrë të nxehtë nga të gjitha anët, gjersa të marrë ngjyrë të kuqërremtë.

Qepa dhe karota priten në kubikë, i shtohen mishit dhe pak fërgohen.

Shtohen domatja, vera, mbulohet ena dhe futet në furrë të nxehtë për t`u pjekur afro 1 orë e 20 minuta, pastaj zbulohet dhe vazhdon pjekja gjersa të jetë zbutur mishi.

Pas 10-15 minutash, mishi pritet në feta dhe servohet me perime të ndryshme të ziera dhe me sallatë stine.

Lëngut të mishit i shtohet ajka, përzihet mirë dhe posa të marrë valë, largohet nga zjarri.

Shërbehet veçant ose i hidhet sipër mishit të skuqur.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..