Kofshë qingji në furrë

Përbërësit:
Nje kofshe qingji mesatare
1 kokerr domate te fresket

1 kokerr qepe mesatare
1 spec te kuq jo djeges
1 koke hudhre te plote
Vaj perimesh
Kripe
Piper te zi

Marrim domaten, specin dhe qepen dhe i ndajme secilen ne 4 pjese. I hedhim ne nje tepsi te thelle dhe aty shtojme dhe 5-6 thelbe hudhre. Siper ju hedhim 2 luge gjelle vaj perimesh, pak kripe dhe pak piper. Thelbet e tjera te hudhres qe na kane tepruar i ndajme ne copa te vogla persegjati.
Kofshen e qingjit e shpojme me majen e thikes ne te dy anet dhe ne te shpuarat fusim nga nje cope hudher qe kemi pregatitur me pare. E lyejme mishin kudo me vaj perimesh dhe i hedhim edhe piperin e zi dhe kripen sipas deshires. E vendosim mishin siper perimeve ne tepsine e thelle dhe e fusim ne furre te nxehte. E leme te piqet ne furre per dy ore, nga 1 ore ne secilen ane.

Pas kesaj, e ulim pak temperaturen e furres dhe e leme kofshen e qingjit edhe per 1ore ose 1 ore e 30 minuta, por tani te mbuluar me leter alumini. Pasi ta kemi pjekur kofshen e qingjit, e shpojme perseri me thike dhe i hedhim lengun qe kemi ne tepsine ku e kemi pjekur qe mishi te ngelet i bute.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Comments

Don't Miss! random posts ..