Kofshë pule të pjekura, me perime dhe mollë

Kofshë pule të pjekura, me perime dhe mollëPërbërësit:

– 8 kofshë pule;
-200 gr. speca të freskët të gjelbër;
– 400 gr. molla;
– 120 gr. qepë;
-2 thelb hudhër;
– 100 mi. verë e bardhë;
– 1 lugë spec i ëmbël, i kuq dhe i bluar;
-1 lugë mustardë; kripë, piper i bluar; gjalpë për pjekje

Përgatitja:

Specat i lajmë, u heqim farëzat dhe i presim në copa. Qepën dhe hudhrën, i qërojmë dhe i grijmë.

Mollat i qërojmë, i përgjysmojmë, u heqim farëzat dhe i presim në kocka.

Kofshat e pastruara të pulës i renditim në enën e pjekjes, të lyer me gjalpë, i kriposim, u shtojmë piper dhe i lyejmë me mustardë.

Mbi kofshat, hedhim perimet dhe mollat e copëtuara, shtojmë verë, i pudrosim me spec të kuq të bluar e më pas, i fusim në furrë, duke i pjekur, përafërsisht për 40 minuta, në temperaturë 175 °C.

Nëse gjatë pjekjes, lëkura fillon të skuqet shumë, enën e pjekjes e mbulojmë me foli alumini, apo me letër për pjekje.

Kofshat e pjekura, i renditim në pjata, duke u shtuar perimet dhe i shërbejmë të shoqëruar, sipas dëshirës.

Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..